“Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?” Magda Omilianowicz

Książka to rzecz niewątpliwie jedyna w swoim rodzaju. Większość książek ma za zadanie pomóc nam się zrelaksować, odpocząć. Nie ma co się dziwić, bowiem własnie tego często oczekujemy od książek sięgając po nie

Na wysokich stanowiskach lub wykonujące najprostsze prace. Wieczorem, kiedy dzieci śpią, w kuchni, sypialni lub w czasie kolejnej samotnej nocy. Najlepsze i najdroższe alkohol lub najtańsze piwa i spirytus. Wszystko to nie ma znaczenia w obliczu jednego alkoholizmu. Bo ten może dopaść każdego bez względu na stanowisko zawodowe, sytuację życiową i ilość pieniędzy. Alkoholizm nie zna również płci. Jednak w przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety doskonale się kamuflują. I właśnie o alkoholizmie kobiet jest najnowsza książka Magdy Omilianowicz “Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?“.

W szponach nałogu

Magda Omilianowicz w swojej książce przeprowadza szereg rozmów z różnymi kobietami, których życiem rządził alkohol. Do rozmów zaprasza również ludzi z ich otoczenia:

  • bliskich
  • przyjaciół
  • terapeutów
  • dzieci (zwane również Dorosłymi Dziećmi Alkoholików).

Książka “Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?” odsłania przed nami niezwykle tragiczny obraz kobiet, które znalazły się w szponach tego wyniszczającego nałogu. Pokazuje jak stopniowo zmieniało się ich życie, kiedy zaczynał dominować w nim alkohol, a wszystkie inne sprawy schodziły na dalszy plan.

Dlaczego kobiety piją?

Autorka w swojej książce próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego coraz więcej kobiet popada w alkoholizm. Zastanawia się, dlaczego tak wiele kobiet sięga po alkohol. Niektóre z jej bohaterek szukają pocieszenia, ukojenia lub zapomnienia. Inne alkoholem leczą samotność (często i w związku) lub niespełnione nadzieje czy oczekiwania. Książka skłania również do refleksji i zastanowienia się nad tym, gdzie leży granica między kontrolowaniem spożywania alkoholu, a jego nadużywaniem. A historie bohaterek skłaniają do bardzo brutalnych wniosków, że jest to bardzo cienka linia, którą niezwykle szybko i niezauważalnie możemy przekroczyć.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Autorka w “Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?” dobitnie uświadamia nas, że alkoholizm jak każda choroba dotyka każdego. Nie patrzy na żadne inne rzeczy. Jednak przy woli walki i chęci zerwania z nałogiem można odmienić swoje życie i zacząć je na nowo. “Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?” to również bolesne świadectwo tego, że alkoholizm to nie tylko problem samej osoby pijącej, ale przede wszystkim dramat bliskich jej osób. Bo oni również są współuzależnieni. “Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?” to książka poruszająca, otwierająca oczy na problem alkoholizmu kobiet, który wciąż jest nie tylko marginalizowany, ale także traktowany o wiele gorzej niż alkoholizm w męskim wydaniu.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com