Mistrzynie kamuflażu

Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?

Gdy myślimy o alkoholizmie, przed oczami pojawia się stereotypowo obraz mężczyzny. Problem ten jest przypisywany raczej płci męskiej, gdy dotknie kobietę, jest ona jeszcze gorzej postrzegana, możemy zauważyć tu stygmatyzację. Przypisywana społecznie rola “matki Polki”, kłóci się z wizerunkiem osoby nadużywającej, czy uzależnionej od alkoholu. Niestety ta choroba dotyka też płci pięknej. Jak szacuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych aż 1,5 mln Polek może mięć problem z tym nałogiem. W książce Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki? Magda Omilianowicz nie boi się poruszyć tego trudnego tematu.

Dotykając tabu

Magda Omilianowicz jest dziennikarką i pisarką. Zajmuje się kwestiami społecznymi, obyczajowymi, ale też interesują ją zagadnienia kryminalne. W jej dorobku pisarskim znajdziemy książkę o tytule “Bestia. Studium zła” – historię seryjnego mordercy gwałciciela Leszka Pękalskiego, który był nazywany Wampirem z Bytowa. Nurtują ją niewygodne kwestie. Lubi analizować przyczyny zachowania człowieka. Przyglądać się postępowaniu, dążyć do wyjaśnienia podstaw działania ludzkiej psychiki.

Kobiety i alkohol

W swoim dziele autorka prowadzi rozmowy z kobietami różniącymi się ze sobą ze względu na wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, pasje. Jedno łączy wszystkie przepytywane osoby – ich życiem zawładnął alkohol. Opowieści pań wzbogacone są o wywiady z osobami z ich bliskiego otoczenia. Dziennikarka zamieszcza wypowiedzi terapeutów, a także przysłuchuje się zwierzeniom dorosłych dzieci alkoholiczek. Czy kobiecy alkoholizm wygląda inaczej niż męski? Czym się różnią? Jak zachowują się pijące kobiety? Co nimi kieruje i jak starają się ukryć to, że piją?

Obraz alkoholiczki

Pisarka przybliża nam świat kobiet, które znalazły się w szponach nałogu. Po alkohol sięgają tzw panie z dobrego domu, jak i proste dziewczyny. Nie ma reguły. Doktorantki, prawniczki, aktorki, policjantki, kobiety, których nie podejrzewamy o słabość, ale też te, które na co dzień wydają się dobrymi żonami, mogą mieć problem z zaglądaniem do kieliszka. Alkoholizm to choroba, która może spotkać każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu, pochodzenia i wieku. Trzeba ją leczyć. Chory potrzebuje wsparcia. Magda Omilianowicz przedstawia losy dotkniętych tym uzależnieniem kobiet, opisując to, jak same siebie postrzegają i jak widziane są przez najbliższe otoczenia,a także społeczeństwo. Stawia niewygodne pytania o, to kiedy zaczyna się picie? Czy to już mnie dotyczy?

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com